XVIII. század Demográfiai változások,a nemzetiségi arányok alakulása(Pető Emese)


I. 1. Magyarország népességének lassú növekedése
A 15 éves háború, majd a török kiűzéséért folytatott harcok és a Rákóczi-szabadságharc (1703-1711) komoly szenvedéseket okoztak az ország társadalmának, gazdaságának. A háború, az éhínség, a járványok, a kivándorlások miatt egész területek váltak lakatlanná. Magyarország lakosságszáma a Mátyás-kori 3,5-4 millió fős lakosság száma a 1711 körül sem lépte túl a 4 millió főt.
A lélekszámban már a bevándorlók száma is benne van: a Délvidékre (Határőrvidékre) szerbek, Erdélybe románok, Szlavóniába horvátok, Bánátba, Tolna – Baranya vidékére németek, ÉK-Magyarországra lengyelek, ruszinok vándoroltak be, ezáltal etnikai eltolódások is bekövetkeztek.
A demográfiai mélypont az 1711-es év volt, ezt követően a népesség gyors gyarapodásnak indult az újjáépítés, a gazdasági helyzet javulása, a bevándorlás, a belső vándorlás és a betelepítések következtében.
A XVIII. század végére a népesség mintegy 9,5 millió főre nőtt. A gyarapodás hátterében az emelkedő népszaporulat és a bevándorlás (önkéntes bevándorlás és szervezett telepítés) állt. A nagyarányú népességmozgás az országon belül is felerősödött, ezzel is gyorsítva a lakatlanabb területek benépesítését.
Érkeztek szlovákok, szerbek, horvátok, ruszinok, románok, csehek, örmények, görögök, lengyelek, ruszinok és németek. A belső vándorlás megindítója, hogy a pusztítások nem egyenletesen érintették az ország területét: az alföldi, dombsági, völgyi tájakat jobban, míg a hegyvidéket kevésbé. Mivel ezek természetföldrajzi adottságai kedvezőtlenek voltak, az itt élő magyar, szlovák, ruszin és román lakosság megindult a völgyek és sík földterületek felé. Ezt a hatalmas népmozgást (migrációt) kedvezmények is segítették.  Döntően az Észak-Dunántúl és az Alföld peremvidékeinek magyar lakossága népesítette be az ország ritkán lakott belső vidékeit. Az elvándorolt magyarok helyébe és a pusztaságokra áramlottak a hegyvidékek különböző népei. Ezzel a magyar etnikai határ a Kárpát-medence belseje felé tolódott. Szlovákok telepedtek le Békés, Szatmár, Pest vármegyében, ill. ekkor jöttek létre a Dunántúli-középhegység, a Duna-Tisza-köze és Bácska szlovák nyelvi szigetei. Románok telepedtek le Dél-Erdélyben, az Erdélyi-szigethegységben és a Temesközben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése